BERITH
također poznat kao
BAAL-BERITH, BAAL-BERETH, BAAL-TAMAR,
BEAL, BOFI, i BOLFRY


*[Dano od Thotha]

"Baal" znači "Gospodar". "Baal-Berith" je "Gospodar Berith." On proriče budućnost, razlikuje prošlost i može pretvoriti metal u zlato. Pomaže u usponu na visoka mjesta i primanju časti. On govori s vrlo jasnim i blagim glasom.
SIGIL

Baal-Beret je Otac Božićne sezone i Yule (božićnog) drvca. "Božićno drvce, koje je danas toliko uobičajeno među nama, bilo je jednako uobičajeno u paganskom Rimu i paganskom Egiptu. U Egiptu je to drvo bila palma; u Rimu je to bila jela; palma je označavala paganskog Mesiju, kao Baal- Tamar, jela ga je nazivala Baal-Berith."1 "Božićno drvce, kao što je rečeno, općenito je bilo drugačije drvo, čak i jela; ali ista ideja kao što je implicirano u palmi je implicirano u božićnoj jeli; jer je tajno simbolizirao novorođenog Boga kao Baal-Beritha, "Gospodara Saveza", i tako zasjenio vječnost i vječnu prirodu njegove moći, a ne nakon što je pao pred svojim neprijateljima, uzdigao se trijumfalno nad svima njima." 2

U Egiptu su obožavali Nimroda kao palmu, nazivajući ga Mesijom "Baal-Tamar". Među najstarijim Baalima, bio je poznat kao Baal-Beret, "Gospodar jelke". Razvio se u Baal-Beritha, "Gospodara Saveza". U starom Rimu, gdje su također štovali jelu, zvali su je "Baal-Berith".

25. prosinca u Rimu se slavio kao dan kada se pobjednički Bog ponovno pojavio na zemlji, a održavao se na Natalis invicti solis, "Rođendan nepobijeđenog Sunca". Sada Badnjak predstavlja mrtvu zalihu Nimroda, poznatog kao Bog Sunca, ali su ga posjekli njegovi neprijatelji; Božićno drvce predstavlja Nimroda - ponovno rođenog ubijenog Boga. Drevna praksa ljubljenja ispod grane imele, najčešća kod Druida, potječe iz Babilona i predstavljala je Mesiju, "čovjeka granu". Imela se smatrala božanskom granom - granom koja je došla s neba i izrasla na stablu koje je niklo iz zemlje. Nimroda, Boga prirode, simboliziralo je veliko drvo. No, budući da je posječen i ubijen na najboljim godinama, sada je simboliziran kao panj bez grana, zvan Badnjak. Tada je došla velika zmija i omotala se oko Nimroda (panj). Čudesno, uz panj se pojavilo novo stablo, koje je simboliziralo Nimrodovo uskrsnuće i pobjedu nad smrću. Evo ilustracije drevnog efeškog novčića:

Baal-Berith je bio poznat i kao "Gospodar Saveza" i kao "Bog Berith". Bio je popularan Bog i štovali su ga u Kanaanu, Filisteji i Šekemu. Bio je zaštitnik saveza između Šekema i nekih susjednih kanaanskih gradova, koji su izvorno bili neovisni, ali su ih Hebreji naposljetku pokorili.
"Svi Izraelci koji bi mogli živjeti u Šekemu bili bi jednostavno ili zaštićeni stranci, a ne strane u savezu. Hram Baal-Beritha imao je riznicu iz koje su građani davali prilog Abimeleku. Ondje je Gaal prvi put istupio kao vođa pobune, a unutar njezinog područja stanovnici Šekemske kule ('akropole') pronašli su privremeno utočište od Abimeleka na kraju pobune." 3

"Baal-Berith je također bio poznat kao "Bog Zajednice".."

Ispod su fotografije drevnih ostataka Hrama Baal-Beritha:

Ostaci hrama Baal-Beritha su zemljanom platforma zaobljenog kraja na kojoj je nekoć stajao masivni hram. Datirana u 13./12. stoljeće prije Krista, bila je dugačka 86 stopa (26 m) i široka 78 stopa (23 m), a zidovi su joj bili debeli oko 19 stopa (5 m). “Arheolozi smatraju da je to bila dvokatnica.
Imala je jedan ulaz na istoku, u čijoj se sredini nalazio stup koji je nosio krov, a sa svake strane ulaza nalazila se masivna kula. Istočna kula uključivala je stubište koje je moglo voditi na drugi kat. Unutar glavne dvorane bila su dva reda stupova. Na polukružnoj platformi ispred hrama pronađen je dio svetog stupa ili uspravnog kamena (vidi se na desnoj strani gornje fotografije), za koji arheolozi vjeruju da je označavao ulaz u hram."

________________________________________

1 "The Two Babylons" by Alexander Hislop 1858

2 Encyclopedia Biblica: A Critical Dictionary of the Literary Political and Religious History the Archeology Geography and Natural History, © 1899 of the Bible

3Ibid.

Ilustracije preuzete sa: "The Two Babylons" Alexandera Hislopa 1858


Natrag na Demone, Bogove Pakla

 

© Copyright 2005, Joy of Satan Ministries;
Library of Congress Number: 12-16457